ŠAFRANI ZA DJECU STRADALU U HOLOKAUSTU

U sklopu projekta „Crocus“ u našoj su školi ovaj su tjedan procvali šafrani u spomen na milijun i pol djece stradale u holokaustu...

Projekt su u sklopu dodatne nastave iz povijesti i biologije u školi  pokrenule profesorica povijesti Valerija Turk-Presečki i profesorica biologije Biserka Virag. Naime, još u rujnu 2014. godine Gimnazija Daruvar se uključila u međunarodni projekt „Crocus“ koji je izvorno pokrenula organizacija HETI (Holocaust Education Trust Ireland)  iz Irske. U project Crocus je do sada uključeno oko 45 000 učenika iz Irske, Sjeverne Irske, Bugarske, Hrvatske, Češke, Poljske i Malte.  Njezin nositelj za Hrvatsku je Spomen područje Jasenovac koji u škole na njihov zahtjev šafrane distribuiraju. Rast šafrana učenici su pratili tijekom godine učeći o biljci, a posredno i o stradanju milijuna nevinih židovskih žrtava tijekom II. svjetskog rata.  O holokaustu dodatnu nastavu u Gimnaziji Daruvar prati svaki tjedan oko 30 učenika što je čini za sada jedinom školom u državi koja ovaj tip nastave izvodi na taj način.

Šafrani daruvarskih gimnazijalaca zasađeni su s posebnom simbolikom.

„Šafrane smo zasadili u obliku leptira koji u židovstvu ima posebno značenje. Slike leptira susrećemo i među logorašima, čak i djecom u Terezinu koja su u uvjetima krajnjeg očaja i umiranja slikali leptire kao simbol zadnje nade čovjeka kojemu je sve oduzeto. Sve to isto simbolizira i šafran koji svojom žutom bojom, ali i kratkom cvatnjom asocira na prolaznost života. Željele smo da i djeca to razumiju i vjerujemo da smo u tome uspjele. „

Valerija Turk-Presečki i Biserka Virag

objavio: Romana Herout   datum: 17. 3. 2015.

« Ožujak 2024 »