Stručno usavršavanje u CERN-u

U sklopu Hrvatskog nacionalnog programa za nastavnike fizike Republike Hrvatske u CERN-u sudjelovao je i naš profesor, kolega Josip Prević. U nastavku pročitajte njegove dojmove i izvješće...

"Hrvatski fizičari, sveučilišni profesori,  Ivica Puljak, Vuko Brigljević i Mirko Planinić u suradnji sa CERN-om ostvarili su peterodnevni program edukacije za 20 profesora fizike iz RH. Ja sam među njima predstavljao Gimnaziju Daruvar.

Program se sastojao od predavanja iz fizike elementarnih čestica, fizike detektora i astročestične fizike, zatim od praktičnih i korisnih radionica te od  razgledavanja CERN-ovih postrojenja. Detaljno su nas upoznali sa prvim sinkrociklotronom iz 1957. godine, računskim centrom, tvornicom antimaterije, kriogenim postrojenjem, LHC akceleratorom i CMS detektorom. Naročito je zanimljiva i poučna bila radionica na kojoj smo cijelo popodne analizirali slike sudara protona dobivene na CMS detektoru, statistički obradili dobivene podatke sa 1000 slika i tako ponovili metodu kojom je dokazano postojanje Higgsova bozona.

CERN je skraćenica za „Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire", tj. Europski savjet za nuklearna istraživanja. Radi od 1954. godine, a sastoji se od tri dijela: znanstvenog, istraživačkog i edukativnog.

U CERN-u nas je vrlo lijepo dočekao direktor sektora edukacije Rolf Landua i na uvodnom predavanju informirao nas o njihovim postignućima, sadašnjim aktivnostima i budućim planovima. Strani su predavači koristili engleski jezik, a naši su nam profesori predavali na hrvatskom jeziku. Nakon ostvarenih ciljeva programa, naš je trud nagrađen CERN-ovim potvrdama o uspješnom savladavanju tog zahtjevnog stručnog usavršavanja. Na rastanku, dr. Rolf Landua je rekao da su se trudili da nam pokažu kako ljudi u CERN-u smatraju da je nastavnički poziv jako važan, da cijene i poštuju naš rad sa učenicima jer će neki od tih učenika nastaviti ono što su oni započeli."

Josip Prević

Fotografije pogledajte u foto-galeriji.

objavio: Romana Herout   datum: 9. 4. 2015.